Bookmark and Share
Açmak için tiklayiniz.

Avrupa Birliği Kozmetik Tüzüğü

1223/2009 sayılı Kozmetik Tüzüğü, 11 Ocak 2010’da yürürlüğe girmiştir. 

AB'ye kozmetik ürün ihraç eden firmalarımızın, AB tüzel kişiliğine sahip bir  Sorumlu Kişi atamaları, tüm ürünleri için  bildirim, güvenlik değerlendirmesi, ürün bilgi dosyası (PIF) hazırlanması gibi yükümlülükleri bulunmaktadır. 

Piyasaya sunulan her kozmetik ürün için belirlenmesi gereken AB’deki üretici ya da ithal edilen ürünler için ithalatçı olabileceği gibi, AB’de yerleşik bir tüzel kişiye yazılı yetki vermek vasıtası ile belirlenebilmektedir.

 

Kozmetik Tüzüğü, ne gibi değişiklikler getirdi?

Genel olarak yeni tüzük, üretici sorumluluğunu arttırarak ve üçüncü ülkelerden giderek artan ithalatı da göz önünde bulundurarak, piyasa içi kontrol mekanizmasını güçlendirmekte ve böylece kozmetik ürünlerin yüksek düzeyde güvenli olması hedeflenmektedir. Kozmetik Tüzüğü’nün getirdiği ya da değiştirdiği konularla ilgili bilgi almak için başlığın üzerine tıklayınız:


Yasal uyarı

Bu sayfalarda yasal yükümlülüklerinin yerine getirilmesine rehberlik edecek yardımcı bilgiler yer almaktadır. Mevzuat konusunda tek güvenilir kaynak yasanın kendisi olup, bu sitedeki bilgiler yasal öneri niteliği taşımamaktadır. İMMİB, bu web sitesinin içeriğinden kaynaklanan herhangi bir yasal sorumluluğu kabul etmez.