Bookmark and Share

Türkiye'nin uyum durumu


kozmetikTürkiye’de, kozmetik ürünlerinin topluma güvenli, etkili ve kaliteli bir şekilde ulaşmasini sağlamak amaciyla, ürünlerin piyasaya arzindan önce bildirimde bulunulmasi, piyasa gözetimi ve üretim yerlerinin denetlenmesine ilişkin esaslar, Kozmetik Kanunu ile belirleniyor. Kozmetik ürünlerin teknik nitelikleri, ambalaj bilgileri, bildirimler, piyasaya arz, piyasa gözetim ve denetimi, üretim yerlerinin denetlenmesi ve analiz yöntemlerine ilişkin detayli kurallar ise, AB’nin Kozmetik Ürünler Direktifi’ne paralel olarak hazirlanan Kozmetik Yönetmeliği  ile düzenleniyor. 

AB mevzuatında olduğu gibi, Türk mevzuatında da, kozmetik ürünlerin insan sağlığı açisindan güvenli olup olmadığına ilişkin değerlendirmelerin, “iyi laboratuvar uygulamalari” doğrultusunda gerçekleştirilmesi gerekiyor. Söz konusu uygulamalara ilişkin AB düzenlemesi de, Türk mevzuatina, “Iyi Laboratuar Uygulamalari Prensipleri ve Test Laboratuarlarinin Belgelendirilmesine Dair Yönetmelik” ile aktarılmış bulunuyor.

Kozmetiklere ilişkin AB mevzuatina tam uyum sağlanabilmesi için, gerekli çalişmalar Sağlik Bakanlığı tarafından yürütülmektedir. Kozmetik yönetmeliğimizde ve eklerinde, AB'ye uyum çerçevesinde teknik güncellemeler yapilmakta olup, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurmu Kozmetik Ürünler sayfasından yönetmelikteki değişiklikler izlenebilir. 

Türk  Kozmetik Yönetmeliğinde Değişiklik duyuruları için tıklayınız.

Türkiye Ilaç ve Tibbi Cihaz Kurumu Kozmetik Ürünler web sayfası

 

 

Kozmetik Ana sayfa 


Yasal uyarı

Bu sayfalarda yasal yükümlülüklerinin yerine getirilmesine rehberlik edecek yardımcı bilgiler yer almaktadır. Mevzuat konusunda tek güvenilir kaynak yasanın kendisi olup, bu sitedeki bilgiler yasal öneri niteliği taşımamaktadır. İMMİB, bu web sitesinin içeriğinden kaynaklanan herhangi bir yasal sorumluluğu kabul etmez.