Bookmark and Share

Diğer Projelerimiz

Diğer projeler

Değerli Taşlarla Geleceği İşlemek Projesi

Kuyumculuk konusunda eğitim veren okullarla özel sektör arasında işbirliği geliştirilerek, değerli taş alanında müfredat geliştirilmesi ve uluslar arası standartlarda öğretmenlerin eğitilmesi yoluyla mesleki ve teknik eğitimin kalitesinin arttırılmasını sağlamaktır. 

Mesleki ve Teknik eğitimde kalitenin arttırılması ve uygulamalı eğitim modelini desteklemek adına Küçükçekmece Kuyumcu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde değerli taşları inceleme ve üzerinde işlem yapamaya yönelik ekipmanların bulunduğu donanımlı bir laboratuar kurulmuştur.

Türkiye genelindeki, Kuyumculuk Teknolojisi Alanı 25 öğretmene İstanbul Gönen Otelde  iki hafta boyunca “Pırlantada Kalite Değerlendirme Eğitimi” verilmiştir. Uygulama ağırlıklı eğitimde her öğretmen kendine özel mikroskoplarda ve luplarda pırlantayı incelemiş, pırlantanın rengini, karatını, kesimini ve berraklığını incelemiştir. Pırlantada Kalite Değerlendirme Eğitimine Yönelik online eğitim videoları çekilmiştir.

Kuyumculuk Teknolojisi alanında paydaşların, bu alan ile ilgili konular üzerinde yaşanan sorunları dile getirmesi ve çözüm önerileri geliştirilebilmesi için “Eğitim dünyası – Özel Sektör İşbirliği Semineri” organize edilmiştir. Kuyumculuk Teknolojisi alanında kullanılmak üzere innovatif  bir “Pırlanta Ders Müfredatı” hazırlanmıştır ve Milli Eğitim Bakanlığına sunulmuştur.

Ayrıntılar için tıklayınız.


WE-Cluster Projesi

Ekonomi Bakanlığı’nın 2010/8 sayılı tebliği çerçevesinde işbirliği kuruluşu İKMİB tarafından yürütülmekte olan WE-CLUSTER (Women Entrepreneurs Cluster) Projesi; firma sahibinin, ortağının, yönetim kurulu üyesinin veya yöneticisinin “Kadın” olduğu firmalarımızın yeni pazarlara girişini kolaylaştırmak ve ihracatlarını geliştirmek amacıyla başlatılmıştır.  

Söz konusu proje kapsamında, firmalarımızın kapasitelerini artırmaya yönelik ihtiyaç analizi, eğitim/danışmanlık hizmetleri ve kümenin yurt dışında tanıtımı faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. 

Yeşil Üretim Temiz Gelecek Projesi


İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından fonlanan projenin öncelikli amacı, plastik, boya, kozmetik, sabun ve organik/inorganik maddeler ürün gruplarında yer alan seçilmiş ürünler için hammaddeden, üretim, ulaştırma, nihai kullanım ve bertaraf gibi yaşam döngüsünün farklı aşamalarını kapsayan analizler yaparak çevresel etkilerinin değerlendirilmesidir.  

Proje 15 Ocak 2013'te başlamış ve 14 Ocak 2014'te sona ermiştir. 

Proje Ortakları:İKMİB - İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği; Boğaziçi Üniversitesi; Çevre ve ŞEhircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü.

Proje çıktıları: Plastik, boya, kozmetik, sabun ve organik/inorganik maddeleri içeren 19 ürün için LCA - Yaşam Döngüsü Analizleri yürütülmüştür.


Endüstriyel Tasarımda Toplam Kalite ve İnovasyon (ETKİ) Projesi 

İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen Endüstriyel Tasarımda Toplam Kalite ve İnovasyon Projesi'nin amacı, Demir ve Demir dışı metaller ile Kimyevi maddeler sektörleri özelinde olmak üzere İstanbul sanayisinin alt sektörlerinde, tasarım değer zincirindeki aktörler arasında etkin bir iletişimin sağlanarak markalaşma ve endüstriyel tasarım çalışmalarının teşvik edilmesi ile yüksek katma değerli bir sanayi sektörü dönüşümünü sağlamak.

Proje kapsamında 10 Tasarım Danışmanı ile projeye dâhil olan 20 sektör firması kura yöntemiyle eşleştirilmiştir. 17 Sektör Firması’na Tasarım Danışmanlık Hizmeti verilmiştir. 

Ayrıntılar için tıklayınız.

 

Sektörel Dış Ticaret Takımları

Birliğimiz bünyesinde faaliyet gösteren Çelik İhracatçıları Birliği, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı’nın (IPA), İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında finanse edilen ve Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı’nın Program otoritesi olduğu bir projedir.

Ayrıntılar için tıklayınız.

 

E-Kalkınma@İMMİB

2011 yılında başlayan projede İMMİB (www.immib.org.tr) üyeleri arasından belirlenen 120 KOBİ’nin, e-ticaret yapabilmeleri için bilgi ve iletişim teknolojileri kullanımının arttırılması ve yaygınlaştırılmasıyla beraber, e-ticaret konusunda farkındalıklarının arttırılması amaçlanmıştır.İMMİB bünyesinde bulunan Maden, Demir-Çelik, Kimyevi Mamüller, Elektrik- Elektronik, Bilişim, Değerli Madenler, Mücevherat, Demir ve Demir Dışı Metaller Sektörü ve İstanbul’daki diğer İhracatçı Birlikleri’nin üyesi KOBİ’lerin çalışanları projeye katılmışlardır.

Ayrıntılar için tıklayınız.

 

Taşların Tılsımını Duymak

İstanbul Kalkınma Ajansı (iSTKA) tarafından yürütülen “Sosyal İçermeye Yönelik Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı” kapsamında, Mücevher İhracatçıları Birliği "Taşların Tılsımını Duymak" adlı proje için Ajans ile 10.07.2013 tarihinde hibe sözleşmesi imzalanmıştır. 

Ayrıntılar için tıklayınız.

 

Hızlı Prototipleme Merkezi 

Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği'nin, İstanbul Kalkınma Ajansı (iSTKA) tarafından yürütülen "Yaratıcı Endüstrilerin Geliştirilmesi Mali Destek Programı" kapsamında desteklenen "Hızlı Prototipleme Merkezi Kurulumu" adlı projesi 15.08.2013 - 14.05.2014 tarihleri arasında yürütülmüştür

Ayrıntılar için tıklayınız.


Yasal uyarı

Bu sayfalarda yasal yükümlülüklerinin yerine getirilmesine rehberlik edecek yardımcı bilgiler yer almaktadır. Mevzuat konusunda tek güvenilir kaynak yasanın kendisi olup, bu sitedeki bilgiler yasal öneri niteliği taşımamaktadır. İMMİB, bu web sitesinin içeriğinden kaynaklanan herhangi bir yasal sorumluluğu kabul etmez.