AB.İMMİB.ORG.TR

İMMİB AB Mevzuatı Uyum Şubesi

alt

12 - 18 Mart 2018

http:// ab.immib.org.tr

Avrupa Komisyonu, Brexit anlaşması için taslak metin yayımladı

Avrupa Komisyonu, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması (Brexit) müzakereleri çerçevesinde taslak anlaşma metnini yayımladı. Tamamı 119 sayfa olan metin, eş zamanlı olarak Avrupa Parlamentosu ve AB Konseyi’ne de gönderildi. Müzakereler devam ederken AB kurumları da kendi incelemelerini sürdürecek. Öte yandan, İngiliz Hükümeti AB Komisyonu tarafından hazırlanan taslak anlaşma metnine karşı çıktığını açıkladı.

AB ile Gümrük Birliği’nden ayrılma konusundaki kararını yeniden teyit eden İngiltere Başbakanı Theresa May, AB ile “gümrük süreçlerinde ortaklık” önerirken, Kuzey İrlanda’da kesin bir sınır oluşmasını önlemek için yaratıcı çözüm gerektiğini belirtti ve “cesur ve yaratıcı” düşünerek AB ve Birleşik Krallık için yararlı bir sonuca ulaşılacağını söyledi.
Taslağın 37. maddesinde, geçiş süreci sonuna kadar yasalara uygun olarak iki tarafın pazarına sürülen tüm ürünlerin son kullanıcıya erişene kadar pazarda kalmasına izin veriliyor. Geçiş süreci ise taslak anlaşmanın yürürlüğe gireceği tarihten 31 Aralık 2020’ye kadar sürecek şekilde planlanmış.

REACH Tüzüğü iyi işliyor ancak gelişime de ihtiyaç duyuluyor

Avrupa Komisyonu beş yılda bir REACH Tüzüğü’nün işleyişini gözden geçiriyor. Komisyon’un bu yıl ikincisini yayımladığı REACH gözden geçirme raporuna göre, tüzük etkili ancak geliştirilmesi gereken alanlar mevcut. Avrupa Kimyasallar Ajansı (ECHA / AKA) Başkanı Björn Hansen, sonuçları memnuniyetle karşıladıklarını ve kimyasalların yönetiminde gelecekte daha güçlü bir rol almak için sabırsızlıkla beklediklerini ifade etti.

Komisyon, değerlendirme, kısıtlama ve izin sürecinde geliştirmeler yapılmasına ihtiyaç duyulduğuna işaret ederken kayıt dosyalarındaki eksikliklerin de giderilmesi gerektiğinin altını çizdi ve genel olarak REACH’in geliştirilmesi gereken alanlarını 16 başlık altında topladı.

ECHA’nın gelecekteki rolüne ilişkin olarak Komisyon, Ajans’ın diğer AB mevzuatı uygulamalarını gerçekleştirebilecek kimyasalların sürdürülebilir yönetimi için Avrupa ve küresel bir referans merkezi olmasını beklediğini ve kayıt süreci sonrası ECHA’nın bütçe dengesinin bozulabileceğine ve uzun vadeli istikrar ihtiyacında olduğunu da vurguladı.

Boya sektörü Paintistanbul & Turkcoat 2018’de görücüye çıkıyor 

2016 yılında ilk kez bir arada düzenlenen ve rekor katılımla daha önceki yıllarda ulaşılan katılımcı ve ziyaretçi rakamlarını aşan Paintistanbul & Turkcoat, sektörden aldığı destek ve Boya Sanayicileri Derneği (BOSAD) ve Artkim Fuarcılık iş birliği ile yoluna devam ediyor.

7. Uluslararası Boya, Boya Hammaddeleri, Yapı Kimyasalları, Yapıştırıcı ve Hammaddeleri, Laboratuvar ve Üretim Ekipmanları Fuarı Paintistanbul & Turkcoat, 22-24 Mart 2018 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde sektörü kez daha ağırlamaya hazırlanıyor. Paintistanbul & Turkcoat 2018 Kongresi de 20-21 Mart 2018 tarihlerinde, İstanbul’da yapılacak.

Üretim kapasitesi bakımından Avrupa’nın 5. büyük boya üreticisi konumunda yer alan Türkiye’de düzenlenecek Paintistanbul & Turkcoat Fuar ve Kongresi’nin temel amaçlarından biri de Türk boya sanayisini dünyaya tanıtmak amacını taşıyor ve uluslararası platformlarda dünyanın en büyük ve geniş kapsamlı boya ve kaplama etkinlikleri arasında yer almaya aday.

Kurşun için 3 kullanıma RoHS muafiyeti yayımlandı

Avrupa Komisyonu, elektrikli ve elektronik eşyalar içerisindeki zararlı maddeleri kısıtlayan RoHS Direktifinin muafiyetler listesini, kurşunun 3 kullanım alanı için güncelledi. Mart ayı içinde AB Resmi Gazetesi’nde yayımlandıktan 20 gün sonra yürürlüğe girecek olan söz konusu muafiyetler şunlar:

 (Kaynak: Avrupa Komisyonu)

Avrasya Ekonomik Birliği RoHS uyumu yolunda

Avrasya Ekonomik Birliği (EEU), elektrikli ve elektronik ekipmanlarda tehlikeli maddelerin kullanımını kısıtlayan mevzuatını, AB RoHS ile uyumlu olması için gerekli güncellemeleri yaptı. Ermenistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Rusya'nın içinde yer aldığı Avrasya Ekonomik Birliği ülkelerinde uygulanacak yasa 1 Mart'ta yürürlüğe girdi.

Buna göre, elektrikli ve elektronik eşyalarda bazı zararlı maddelerin homojen materyalde ağırlıkça izin verilen maksimum oranları aşağıdaki gibi olmalı:

  • Kurşun  (% 0.1)
  • Cıva  (% 0.1)
  • Kadmiyum  (% 0.01)
  • +6 değerlikli krom (% 0.1)
  • Polibromlı bifeniller (PBB) (% 0,1)
  • Polibromlu difenil eterler (PBDE) (% 0,1)

Yasa, ev aletleri, bilişim malzemeleri, telekom ekipmanı, ışıklandırma, elektrikli aletler, spor ve eğlence ekipmanları ile jetonlu oyuncakları kapsıyor. Elektrikli oyuncaklar, güneş panelleri ve fotovoltaik montaj malzemeleri, elektrik bataryaları, tıbbi cihaz ve uzay ekipmanlarını ise kapsam dışında bırakıyor.

Söz konusu ülke pazarlarına giren tüm ürünlerin 1 Mart 2020’ye kadar bu yasaya uygun olması gerekiyor. Şu ana kadar ilgili ülkelerde bu konuda uygulanan mevzuatlar varsa bile bir harmonizasyon sağlanamamıştı.

http://ab.immib.org.tr/web/images/stories/twitter.png

Görüş ve önerileriniz için e-posta adresimiz: ab@immib.org.tr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yasal uyarı

Bu sayfalarda yasal yükümlülüklerinin yerine getirilmesine rehberlik edecek yardımcı bilgiler yer almaktadır. Mevzuat konusunda tek güvenilir kaynak yasanın kendisi olup, bu sitedeki bilgiler yasal öneri niteliği taşımamaktadır. İMMİB, bu web sitesinin içeriğinden kaynaklanan herhangi bir yasal sorumluluğu kabul etmez.