AB.İMMİB.ORG.TR

İMMİB AB Mevzuatı Uyum Şubesi

alt

16 - 22 Nisan 2018

http:// ab.immib.org.tr

Poliüretan köpüklerde alev geciktiriciler için kısıtlama hazırlığı

Avrupa Kimyasallar Ajansı (ECHA/AKA), çocuk bakım ürünleri ve mobilya döşemelerinde esnek poliüretan (PUR) köpüklerde alev geciktiriciler TCEP, TCPP ve TDCP için bir kısıtlama önerisini hazırlanmasını önerdi. Ajans, web sitesinde, bebeklerin maddelere maruz kalmasından kaynaklanan kanser riskine yönelik bir tarama raporu yayımladı.

13 Aralık ile 8 Şubat arasında olası bir kısıtlama önerisini destekleyebilecek kanıt çağrısı yapıldı ve 17 yanıt alındı. Bebek şilteleri, araba koltukları, bebek askıları ve konutlar için mobilyalar gibi ürünlerdeki esnek PUR köpüklerde alev geciktirici olarak TCPP ve TDCP kullanılıyor. Her ne kadar TCEP AB'de kullanılmıyor olsa da ECHA, diğer ticari alev geciktiricilerinde veya ithal eşyalarda bir safsızlık olarak mevcut olabileceği görüşünde.

Bebek minderleri, büyük temas yüzey alanı ve uzun süreli temas nedeniyle bebekler için en yüksek kanser yapma riskini oluşturuyor. Raporda, bebekler genellikle ebeveynlerinin yatağında uyuduğu için yetişkinler şiltelerin de kısıtlamaya dahil edilmesi gerektiğini söylüyor. Şimdi ECHA'nın, Avrupa Komisyonu'ndan REACH kısıtlaması için resmi bir teklif hazırlamasını için talep alması gerekiyor.

Biyosidal ürünler için Birlik İzni son tarihleri yaklaşıyor

AB’de Biyosidal Ürünler Tüzüğü yürütücü kuruluşu olan Avrupa Kimyasallar Ajansı’nın 11 Nisan 2018 tarihindeki duyurusunda, Birlik İzni başvuru son tarihlerinin 2019 sonuna kadar gerçekleşeceği duyuruldu.

Biyosidal ürünler için Avrupa Komisyonu tarafından verilen Birlik İzni tüm üye devletlerde geçerli olması açısından Tüzükte öne çıkıyor.  Birlik İzni tüm Üye Devletlerde ulusal izin kapsamında haklara sahip olmayı sağlıyor. Ajans birlik izin başvurusu yapacakların en az altı ay öncesinden Ajans’a bir ön başvuru yapmasını öneriyor. Ücretsiz olan bu ön başvuru, başvuruya ait önemli hususların tespitini sağlamaya yönelik.  İlgili aktif maddeler için yaklaşan son tarihleri tabloda görülebilir.

Sudaki ‘mobil’ tehlikeler dikkat çekmeye başladı

Almanya Federal Çevre Ajansı (UBA), yüksek önem arz eden madde sınıfına girebilecek yeni bir kategori önerdi. Alman yetkililer, özellikle içme suyu temini için kullanılan kaynaklar için riskleri belirleme konusunda kalıcı, mobil ve toksik (PMT) ve çok kalıcı, çok hareketli (vPvM) sınıflandırmalarının gerekli olduğunu savundu.

Bu tür sınıflandırmalar şu anda, Global Harmonize Sistem (GHS) ya da AB'nin kimyasalları sınıflandırmaya yönelik CLP Tüzüğü kapsamında yer almıyor. CMR, PBT veya vPvB sınıfında yer almayan ama 'eşdeğer düzeydeki' kavramı altında sınıflandırılabilen maddeler de REACH Tüzüğü’nde izin sürecine dahil edilen maddeler arasında yer alabiliyor.
Norveç’te bu konuda çalışmalar yürüten bir enstitü, REACH kayıt dosyalarında yaptığı çalışma sonucu 240 kadar PMT ve vPvM kriterine uyan madde saptadı. UBA da bu konudaki raporunu mayıs ayında yayımlayacağını duyurdu.

Ukrayna, oyuncakta AB mevzuatını uyumlaştırdı

Ukrayna, oyuncak güvenlik yönetmeliğini Avrupa Birliği ile uyumlu hale getirmeyi amaçlayan mevzuatı kabul etti. 21 Eylül'de yürürlüğe girecek yasa, oyuncakların güvenliği ve piyasaya sürülmeleri ile ilgili gereklilikleri belirliyor ve üreticiler, ithalatçılar ve distribütörlerin yükümlülüklerini tanımlıyor.

Ukrayna'nın son düzenlemesi, AB Direktifinden biraz farklı, çünkü sadece 14 yaşına kadar olan çocuklar için geliştirilmiş veya tasarlanmış ürünler için geçerli. AB Direktifinin kapsamı biraz daha geniş tutuluyor. Ukrayna geçtiğimiz Eylül ayında taslak mevzuatını Dünya Ticaret Örgütü'ne bildirmişti.

http://ab.immib.org.tr/web/images/stories/twitter.png

Görüş ve önerileriniz için e-posta adresimiz: ab@immib.org.tr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yasal uyarı

Bu sayfalarda yasal yükümlülüklerinin yerine getirilmesine rehberlik edecek yardımcı bilgiler yer almaktadır. Mevzuat konusunda tek güvenilir kaynak yasanın kendisi olup, bu sitedeki bilgiler yasal öneri niteliği taşımamaktadır. İMMİB, bu web sitesinin içeriğinden kaynaklanan herhangi bir yasal sorumluluğu kabul etmez.