AB.İMMİB.ORG.TR

İMMİB AB Mevzuatı Uyum Şubesi

alt

 

4 Aralık - 10 Aralık 2017

http:// ab.immib.org.tr

Türkiye Çevre Etiket Sistemi için sektörel çalıştay düzenlendi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yönetiminde Türkiye'de kurulması amaçlanan ürün ve hizmet temelli çevre etiketi sistemine yönelik sektörel çalıştay, Kayseri'de yapıldı. 'Türk Ulusal Çevre Etiketi Sisteminin Oluşturulması' projesi çerçevesinde örnek olarak etiket verilmesi planlanan üç sektörden temsilciler, planlanan çevre etiketi ürün kriterlerini tartıştılar.

Kağıt, tekstil ve seramik sektörlerini kapsayan çalıştaya, sektör temsilcileri yoğun ilgi gösterdi ve AB Çevre Etiketindeki kriterlerin, Türkiye için uyarlanması durumunda yaşanabilecek sıkıntılara dikkat çektiler.

Çalıştayda, ayrıca daha önce hazırlanan çevre etiketi yönetmelik taslağı da tartışıldı. Yönetmelik taslağında sektörün ve ilgililerin talepleri doğrultusunda değişiklikler yapılabileceğine dikkat çeken ÇŞB yetkilileri, gönüllü bir uygulama getirecek çevre etiketi sistemi ve yönetmelik taslağı için sektör temsilcilerinin görüşlerine önem verdiklerini vurguladılar.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı denetim toplantısı düzenliyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sorumluluğunda bulunan ürün gruplarına yönelik KKDİK Yönetmeliği kısıtlamaları 6 aylık geçiş sürecinin sona ermesi ile 23.12.2017 tarihinde yürürlüğe girecektir.

Bu kapsamda 2018 yılı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ithalat ve iç piyasa denetimleri konusunda ilgili sektör temsilcilerine yönelik olarak 15.12.2017 tarihinde 10.30-12.30 saatleri arasında İstanbul'da  "Dış Ticaret Kompleksi Toplantı Salonu"nda bilgilendirme semineri düzenleniyor.

Tekstil, deri, ayakkabı, oyuncak, kırtasiye, deterjan ve temizlik ürünleri, çocuk kullanım bakım gereçleri, saat, imitasyon takı, mobilya, çakmak konularında faaliyet gösteren tüm üyelerimiz davetlidir.

KOSGEB stratejik ürünü destekliyor

KOSGEB, yurtdışından ithal edilen ürünleri Türkiye’de yerli ve milli imkânlarla üreteceklere 5 milyon liraya kadar destek verecek. Programa başvuracak projelere, işletme başına 5 milyon liraya kadar yüzde 70'i geri ödemesiz, yüzde 30’ü geri ödemeli olmak üzere yüzde 100 destek sağlanacak.

Stratejik Ürün Destek Programı Lansmanı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkur’un katılımlarıyla Ankara’da yapıldı.

Cari açığı azaltmaya katkıda bulunacak ürünler KOSGEB başkanlığı tarafından belirlenerek, bu ürünlerin üretilmesi ve ticarileşmesini sağlayabilecek işletmeler bu destekten faydalanabilecek. Sağlanacak destekler, makine-teçhizat, yazılım giderleri, personel gideri, bilgi transferi, Test-analiz, kalibrasyon ve referans numune desteği ve Hizmet alımı destekleri şeklinde olacak.

NMP için kısıtlama önerisi temizlik ürünlerini etkiliyor

AB üyesi ülkeler, Hollanda'nın aprotik 1-metil-2-pirolidon (NMP) üretimini, pazarlamasını ve kullanımını kısıtlamaya yönelik önerisini onayladı. Tasarı yasalaşırsa, şirketler, işçiler için sıkı maruziyet sınırlarını uygulamak durumunda kalacak.

Teneffüs yoluyla maruz kalınan ve maddenin dermal maruziyet nedeniyle işçilere yönelik riskleri ele alan teklif, kısıtlamanın, paydaşların gerekli uygunluk önlemlerini almalarına zaman tanımak için iki yıllık bir geçiş süreci ile uygulanmasını planlıyor. Kısıtlama yasalaşırsa, tel kaplama endüstrisi altı yıllık bir geçiş süresine sahip olacak çünkü türetmiş etkisiz seviyelere (Dnel) uyabilmek için mevcut üretim hatlarını yeniden düzenlemeleri gerekiyor.

Üreme için toksik olduğu düşünülen NMP, pH düzenleyicileri, su arıtma ürünleri, yıkama ve temizleme ürünleri ile laboratuvar kimyasallarında kullanılıyor.

http://ab.immib.org.tr/web/images/stories/twitter.png

Görüş ve önerileriniz için e-posta adresimiz: ab@immib.org.tr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Yasal uyarı

Bu sayfalarda yasal yükümlülüklerinin yerine getirilmesine rehberlik edecek yardımcı bilgiler yer almaktadır. Mevzuat konusunda tek güvenilir kaynak yasanın kendisi olup, bu sitedeki bilgiler yasal öneri niteliği taşımamaktadır. İMMİB, bu web sitesinin içeriğinden kaynaklanan herhangi bir yasal sorumluluğu kabul etmez.