AVRUPA BİRLİĞİ PROJELER ŞUBESİ

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği 1986 yılında ülkemiz ihracatını geliştirmek, ihraç ürünlerimizin çeşitlendirilmesi ve ihracata konu olan ürünlere rekabet gücü kazandırılmasına yönelik çalışmalarda üyelerine destek olmak amacıyla kurulmuştur.

Zamanla bünyesine farklı sektörleri dahil eden Birlik, 2018 yılında Hizmet İhracatçıları Birliği’ni de kapsayarak 7 ana sektörde ihracat yapmayı planlayan firmalarımıza destek olmayı amaçlamaktadır.

İMMİB, bünyesindeki 7 alt Birlik ile ülkemiz ihracatının yaklaşık 1/3’ini  yapan firmaları üyelerine dahil etmeyi başarmıştır.

Bu anlamda ihracatçıyı destekleyen birçok çalışmaya imza atan Birliğimiz Devlet Yardımları, Turquality, eğitimler gibi çeşitli alanlarda hizmetler sunmaktadır.

İMMİB AB Projeler Şubesi ise 2010 yılında kurularak firmalarımızın Avrupa Birliği tarafından sunulan projelere dahil olmalarına destek sağlayan en önemli kapıdır.

İMMİB AB Projeler Şubesi ile;

  • 30 Fonlanan Proje ile 57 Milyon Euro’luk değere katkı sağlamaktadır.
  • Dünyanın en büyük sivil araştırma fonu Horizon 2020’de Türkiye’den koordinatör olan ilk ve tek İhracatçı Birliği Genel Sekreterliği'dir.
  • Horizon 2020 Programı kapsamında %44’ lük bir başarı oranı sahiptir.
  • TÜBİTAK tarafından Dünya’nın en büyük Ar&Ge fonu olan H2020 programının ülkemizde yaygınlaştırılması için “Bilgi Çoğaltıcısı”  olarak görevlendirilmiştir.

10 yıllık tecrübemiz ile bu doğrultuda;

  • AB programları çerçevesinde yayımlanan proje çağrılarını takip ederek sektörlerimize fayda sağlayacak projeler geliştiriyoruz.
  • Ortak arama duyuruları hakkında üyelerimizi bilgilendirerek araştırma ve yenilik fırsatlarından yararlanmalarını destekliyoruz.
  • İki haftada bir düzenli olarak gönderdiğimiz bültenlerimiz ile üyelerimizi hibe programlarından yararlanmaları konusunda teşvik ediyoruz.
  • Uluslararası etkinliklere katılım sağlanarak networkümüzü genişleterek bu sayede proje ortaklıkları geliştiriyoruz.
  • Yerel paydaşlar ile işbirliği yaparak proje ortaklıkları geliştiriyoruz.

PROJELERDEKİ ÇALIŞMA ALANLARIMIZ

Ar-Ge, Yenilik ve Tasarım Faaliyetleri: ARGE ve İnovasyon Merkezi Fizibilite Çalışması, ETKİ Projesi

KOBİ İnovasyonu Destek Eylemleri: NIR-VANA Projesi

Girişimciliği Destekleme Eylemleri: Genç Girişimciler İçin Erasmus Projesi

Plastik Geri Dönüşümde Yenilikçi Yaklaşım: polynSPIRE Projesi

Kümelenme Faaliyetleri: Global Cosmetics Cluster Europe Project

Endüstriyel Simbiyoz üzerine Etki Analizi: CORALIS Projesi

Yaygınlaştırma ve İletişim Faaliyetleri: İki haftada bir gönderilen “Avrupa Birliği Haberleri Bülteni” miz ile üyelerimize ulaşıyoruz. (Bültenimizden haberdar olmak için Anasayfa’da yer alan “Duyurulara Abone Ol” bölümünü doldurabilirsiniz.)

İSTANBUL MADEN VE METALLER İHRACATÇI BİRLİKLERİ GENEL SEKRETERLİĞİ

İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Genel Sekreterliği, farklı sektörlerde faaliyetlerini sürdüren 7 (yedi) ayrı Birlikten oluşmaktadır.

https://www.immib.org.tr

İSTANBUL MADEN İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Yaklaşık 5300 üyesi ile aşağıda belirtilen alanlarda faaliyet göstermektedir.

Metalik Cevherler, Endüstriyel Mineraller, Doğal Taşlar, Ferro Alyajlar, Mineral Yakıtlar, Diğer MadenlerDETAYLI BİLGİ

ELEKTRİK VE ELEKTRONİK İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Yaklaşık 17400 üyesi ile aşağıda belirtilen alanlarda faaliyet göstermektedir.

Beyaz Eşya, Elektronik, Kablolar, Elektrik ve Elektrik Üretim Dağıtım EkipmanlarıDETAYLI BİLGİ

İSTANBUL DEMİR VE DEMİRDIŞI METALLER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Yaklaşık 16300 üyesi ile aşağıda belirtilen alanlarda faaliyet göstermektedir.

Alüminyum, Bakır, Döküm, Ev ve Mutfak Eşyaları, Yapı Malzemeleri, Bağlantı Elemanları, Kilitler, El Aletleri, Mobilya Aksesuarları, Metal Ambalaj, Döküm KaynakDETAYLI BİLGİ

İSTANBUL KİMYEVİ MADDELER VE MAMÜLLERİ İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Yaklaşık 17200 üyesi ile aşağıda belirtilen alanlarda faaliyet göstermektedir.

Gliserin, Bitkisel Mamuller, Degra, Yağlı Maddeler, Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Ürünler, Anorganik Kimyasallar, Organik Kimyasallar, Eczacılık Ürünleri, Gübreler, Boya,Vernik,Mürekkep ve Müstahzarları, Uçucu Yağlar,Kozmetikler ve Sabun, Yıkama Müstahzarları, Yapıştırıcılar, Tutkallar, Enzimler, Barut,Patlayıcı Maddeler ve Türevleri, Fotoğrafçılık ve Sinemacılıkta Kullanılan Ürünler, Muhtelif Kimyasal Maddeler, Plastikler ve Mamulleri, Kauçuk,Kauçuk Eşya, İşlenmiş Amyant ve Karışımları MamulleriDETAYLI BİLGİ

MÜCEVHER İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Yaklaşık 3000 üyesi ile aşağıda belirtilen alanlarda faaliyet göstermektedir.

Altından Mamül Mücevherci ve Kuyumcu Eşyası, Gümüşten Mamül Mücevherci ve Kuyumcu Eşyası, İşlenmemiş veya Yarı işlenmiş Altın, Pırlantalı Mücevherci Eşyası, Bijuteri, Saatler-Aksam ve ParçalarDETAYLI BİLGİ

ÇELİK İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Yaklaşık 2100 üyesi ile aşağıda belirtilen alanlarda faaliyet göstermektedir.

İnşaat Çeliği, Filmasin, Profil, Sıcak Yassı, Soğuk Yassı, Kaplamalı Yassı, Paslanmaz Boru, İnşaat Aksamları, Tel, Halat, Bağlantı Elemanları, Çivi, ZincirDETAYLI BİLGİ

HİZMET İHRACATÇILARI BİRLİĞİ

Yaklaşık 2200 üyesi ile aşağıda belirtilen alanlarda faaliyet göstermektedir.

Liman İşletmeciliği ve Yer Hizmetleri, Müteahhitlik ve Teknik Müşavirlik Hizmetleri, Yük Taşımacılığı ve Lojistik Hizmetleri, Turizm ve Seyahat ile İlgili Hizmetler, Yolcu Taşımacılığı, Yazılım ve Bilişim, SağlıkDETAYLI BİLGİ